![]() Obraz Jadwigi
|
![]() Wystawa
|
![]() Stała galeria
|
Argumenty
|
![]() |
15 lutego 2015 roku w suwalskim muzeum rozpoczął się Rok Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Jego najważniejszym elementem była wystawa "Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków" (17.04 do 11.10.2015), katalog ekspozycji oraz sesja muzealna pt. "Egzotyczna Europa. Malarstwo monachijskie 1870-1914" (5-6.10.2015).
Projekt DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO. Wsparła go także Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Część kosztów pokryto ze środków Urzędu Miejskiego w Suwałkach.
Więcej informacji o wystawie - tutaj.
Suwalska kolekcja malarstwa Alfreda Wierusza-Kowalskiego wzbogaciła się w roku 2015 o dzieło w twórczości artysty wyjątkowe. Jest to Portret Jadwigi Wierusz-Kowalskiej, z 1907 roku (sygnowany w lewym dolnym rogu A. W. Kowalski/1907, olej, płótno, 101 x 79 cm).
20 maja 2015 r. nastąpiło uroczyste umieszczenie portretu Jadwigi na galerii twórczości artysty.
Więcej informacji o obrazie - tutaj.
29 kwietnia 2013 r. o godz. 12.00, nastąpiło uroczyste otwarcie stałej galerii Alfreda Wierusza-Kowalskiego w suwalskiej Resursie.
Więcej informacji o galerii - tutaj.
Zapraszamy wszystkich zmęczonych presją czasu, narastającymi obowiązkami i ciągłym pośpiechem do zatrzymania się w biegu. Przyjdźcie, proszę, 27 kwietnia o godzinie 12.00 do Muzeum Okręgowego w Suwałkach, do Resursy, na Dzień Wolnej Sztuki.
To czas na spokojne obejrzenie pięciu wybranych obrazów, rozmowa o nich i wspólne wypicie kawy.
Już po raz trzeci w Polsce, a pierwszy w Suwałkach, organizowany jest Dzień Wolnej Sztuki. "Wolnej", bo wolnej od uprzedzeń, zastrzeżeń, obaw podczas jej oglądania oraz "Wolnej", bo oglądanej wolno, bez pośpiechu, z uważnością.
Czeka na Państwa szczególna, przygotowana na ten dzień wystawa pięciu obrazów różnych autorów, o różnorodnej tematyce i pochodzącej z różnych okresów w historii malarstwa polskiego.
Obok każdego z obrazów czeka na Państwa gotowy do rozmowy młody człowiek, który o sztuce wie tyle, co Wy. Może troszkę więcej, a może mniej, ale chce rozmawiać. Chce pytać, ale i odpowiadać na zadawane pytania.
Będą obrazy, chętni do rozmów ludzie, kawa i wstęp wolny.
Zapraszamy.
Więcej o samej idei - tutaj (pdf).
Tutaj można obejrzeć filmik pokazujący przebieg dnia Wolnej Sztuki dwa lata temu.
Więcej informacji o akcji: tutaj i tutaj
W najbliższą niedzielę, 20 stycznia, ponownie czekamy na Państwa w Resursie.
Tym razem wybierzemy się w podróż do miejsc związanych z Życiem i twórczością Alfreda Wierusza-Kowalskiego.
Zapraszamy.
16 grudnia odbyło się w suwalskim muzeum kolejne spotkanie z cyku "Żona dla Alfreda (Wierusza-Kowalskiego)".
Zdjęcia tutaj
16 grudnia, niedziela, od godziny 11.00 do 14.00.
Już czwarty raz w Resursie czekamy na Państwa.
Niedzielne spotkanie rozpocznie się prezentacją obrazu Alfreda Wierusza-Kowalskiego "Myśliwi na moczarach", który trafił kilkanaście dni temu do suwalskiego muzeum jako depozyt. Nie pokazywany do tej pory publicznie znajdzie swoje miejsce na przyszłej stałej galerii malarza. Dziełu towarzyszyć będzie rysunek, studium postaci do obrazu, własność Muzeum Okręgowego oraz zdjęcie, które należy do potomków artysty.
Uroczysty, świąteczny charakter spotkania podkreśli koncert w wykonaniu suwalskich artystów.
A potem to już tylko zabawy, gry dla dzieci i dorosłych. Będą konkursy, zbieranie punktów, emocje i nagrody.
Będą także skarbonki. Zbieramy wszak na Portret Jadwigi. Proszę nie zapomnieć portfeli, ale przede wszystkim - zapału do zabawy.
Zapraszamy.
Program koncertu tutaj
Alfred Wierusz-Kowalski, Wilk,
olej na płótnie,
120 x 150 cm,
Düsseldorfer Auktionshaus.
Już jutro, 18 listopada, w Muzeum Okręgowym przy ulicy T. Kościuszki 81 w Suwałkach, będzie można poznać prawdziwą naturę wilczą. Istnieją poważne podejrzenia, że te zwierzęta są mądre, wytrzymałe i dzielne, a wciąż cieszą się niezasłużenie złą sławą.
Najwyższy czas to zmienić. Przywrócić dobrę imię wilkom, które umieją współpracować i dzięki temu wspólnie pokonywać przeszkody, zdobywać jedzenie i opiekować się małymi.
Zapraszamy na wykład Wojciecha Misiukiewicza z Wigierskiego Parku Narodowego o wilku, jego naturze i zwyczajach, a także o spotkaniach wilka z człowiekiem. Dzieci, młodzież, rodzice itd., itd. będą mogli spędzić czas na "wilczych" zabawach: odbijaniu łap w masie solnej, przeciąganiu wilczego ogona, układaniu kalamburów na temat wilka itd., itd. Zmęczeni zabawami będą mogli wysłuchać bajki o wilczku, który miał kłopoty, bo był trochę inny niż pozostałe wilczki. Wspaniałą bajkę "Wilk Ambaras" napisał Tomasz Samoilik.
A spotkaniu pt. "Wilk nie jest taki zły" życzliwie się przyglądają, a wcześniej wsparły: Fundacja WWF Polska i Stowarzyszenie dla Natury "Wilk".
Szanowni Państwo, wszystkich zachęcam do finansowego wsparcia idei kupna obrazu Alfreda Wierusza-Kowalskiego Portret żony do zbiorów Muzeum Okręgowego w Suwałkach.
Wpłat można dokonywać na konto muzeum
lub
wrzucić coś jutro do skarbonki.
Zapraszamy na wystawę specjaną: sześć obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego z prywatnej kolekcji można oglądać jeszcze przez kilka dni (do 15 listopada) w Muzeum Okręgowym w Suwałkach.
W 1872 roku w jednym z numerów "Allgemeine Zeitung", która ukazywała się w Monachium, napisano:
"Dzięki sztuce Monachium stało się wielkim miastem, którego atrakcyjność przyciągała tysiące osób i jeśli jakiekolwiek nakłady finansowe miały przynieść korzyści narodowo-ekonomiczne, to były to zapewne kwoty, które Ludwik (Ludwik I Wittelsbach, król Bawarii w latach 1825-1848 - uwaga autorki) wydawał na sztukę.
Czyż potrzebny jest jeszcze komentarz!?
Suwalczanie dzięki Alfredowi Wieruszowi-Kowalskiemu mają szansę uczynić swoje miasto znanym szeroko w Europie.
"Urodziny Alfreda" wciąż jeszcze trwają w kulturalnej przestrzeni miasta dzięki prezentacji sześciu obrazów Alfreda Wierusza-Kowalskiego z prywatnej kolekcji, które pojawiły się w gmachu muzeum ostatniej niedzieli i pozostały tam na jeszcze kilkanaście dni. To nie lada okazja zobaczyć twórczość malarza poprzez wspaniałe, różnorodne dzieła na co dzień niedostępne widzom.
21 października Resursa wypełniła się gośćmi, którzy tłumnie przybyli na 163 urodziny Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Uroczystości rozpoczęły się o 11.00 pokazem sześciu dzieł artysty z prywatnej kolekcji oraz Portretu Jadwigi Wierusz-Kowalskiej. To z jej (albo jego - portretu) powodu odbyło się to drugie spotkanie z cyklu "Żona dla Alfreda".
Będą kolejne, a te można już teraz, na gorąco, zaliczyć do udanych.
A oto zgodnie z wczorajszą obietnicą argument drugi.
Muzeum w Suwałkach powinno posiadać w swoich zbiorach Portret żony, gdyż jednym z jego, muzeum, zadań statutowych jest gromadzenie prac Alfreda Wierusza-Kowalskiego.
Wydaje się, że to dość ważki argument. Równie istotny jak poprzedni. Ale wciąż chyba za mało przekonywujący. A więc do jutra.
13.10.2012, godz. 23.55.
Szanowni Państwo,
Za kilka dni w Resursie, w Muzeum Okręgowym przy ulicy Kościuszki 81 w Suwałkach, będzie można obejrzeć wizualizację nowej galerii Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Autor projektu, Adam Orlewicz, zaproponował ciekawy, nowoczesny i klasyczny za razem projekt. 21 października podczas uroczystości Urodziny Alfreda zostanie on zaprezentowany gościom odwiedzającym muzeum.
To na tej nowej galerii miałby zawisnąć Portret żony Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Wierzę, że zawiśnie. Dlaczego właśnie ten portret, ten obraz?
Zapraszamy na 153! urodziny Alfreda Wierusza-Kowalskiego. Data nie jest okrągła, obchody lekko spóźnione, ale Jubilat i atrakcje czekają na gości. Uchylamy rąbka tajemnicy.
Przygotowujemy pokaz obrazów Mistrza z prywatnej kolekcji. Dzieła nie pokazywane wcześniej, wspaniałe, do obejrzenia tylko w ciągu tych kilku godzin w niedzielę 21 października. "Warto" - to za mało powiedziane!
Inaugracjne spotkanie z twórczością Alfreda Wierusza-Kowalskiego dla dzieci i dorosłych odbyło się 30 września w muzealnych wnętrzach przy ul. Kościuszki 81. Zaprezentowane zostały portrety autorstwa kilkorga Wieruszów-Kowalskich.
Odczytany został list Pierwszej Damy RP Anny Komorowskiej, wspierający ideę pozyskania obrazu do zbiorów suwalskiego muzeum. Dorośli uczestnicy spotkania mogli obejrzeć film o suwalskim monachijczyku, a dzieci z zapałem oddawały się tworzeniu, wzorując się na pracach mistrza.
Ostatnio na aukcji w Niemczech pokazał się wcześniej nie znany obraz przedstawiający orszak wieśniaków jadących konnymi zaprzęgami po błotnistej drodze wśród zaśnieżonych pól.
Obraz: olej na płótnie, rozmiary: 58 x 73,5 cm.
Bank Spółdzielczy
w Rutce Tartak
Dar uczestników I edycji
"Żony dla Alfreda"
(30 września 2012 r.)
Uczniowie i nauczyciele
SP nr 5 im. Alfreda
Wierusza-Kowalskiego
w Suwałkach
Sylwia Szymanowska
Dar uczestników II edycji
"Żony dla Alfreda"
(21 października 2012 r.)
Iwona Danilewicz - Agencja Wydawniczo-Reklamowa Media-Service
Agata Szych
Grażyna Balczeniuk
Klasa III d Pierwszego LO w Suwałkach
Klasy: VI d i VI c ze Szkoły Podstawowej nr 11
Klasy: I b i II e Trzeciego LO w Suwałkach
Eliza Ptaszyńska
Zbiórka wśród uczestników
III edycji "Żony dla Alfreda"
(18 listopada 2012 r.)
Alina Urbanowicz
Bogusława Waszkiewicz
Joanna Sztelmer-Stabińska
Joanna Wilk
Zespół Szkół nr 3
w Suwałkach
Marian Dec
Krzysztof Miszczak
Minister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
Urząd Miejski w Suwałkach
wykonanie
artekst |
Bank Pekao S.A.
93 1240 5211 1111 0000 4922 9815 "Jadwiga"
Muzeum Okręgowe w Suwałkach
ul. T. Kościuszki, 16-400 Suwałki |