![]() Obraz Jadwigi
|
![]() Wystawa
|
![]() Stała galeria
|
Argumenty
|
![]() |
29 kwietnia 2013 r. w wyremontowanym gmachu głównym Muzeum Okręgowego w Suwałkach otwarto stałą galerię Alfreda Wierusza-Kowalskiego w nowej aranżacji. Trzy sale ekspozycji przyjęły odrębne funkcje pracowni dziewiętnastowiecznego artysty.
Pierwsza, do której wchodzi zwiedzający, to sfera osobista malarza. Miejsce to wyraża poprzez aranżację i wyposażenie, osobowość oraz pozycję społeczną i artystyczną twórcy. Znalazły się tutaj meble z monachijskiej pracowni Alfreda Wierusza-Kowalskiego, jego Autoportret, portret ojca, pierwsze prace, kilka wybranych dzieł i te wiążące się z miastem urodzenia. O losach i osiągnięciach mówią wybrane archiwalia: zdjęcia, dokumenty, list, dyplom, medal itp. umieszczone w dwóch gablotach. W tej części wystawy znalazły się także dwa ekrany multimedialne z uzupełniającymi ekspozycję informacjami o twórczości i życiu malarza.
Z prawej strony znajduje się niewielka sala, która symbolicznie prezentuje sferę pracy artysty. Tu także aranżację tworzą meble z monachijskiej pracowni malarza. A prezentowane eksponaty to szkice, studia i rysunki. Ekspozycję uzupełniają zmieniające się na ekranie multimedialnym panoramy miast, z którymi Alfred Wierusz-Kowalski był związany: Suwałki, Kalisz, Warszawa, Drezno, Praga, Monachium i ukochany Mikorzyn, posiadłość ziemska pod Koninem. Tutaj można obejrzeć i wysłuchać historyków sztuki, muzealników znawców epoki wypowiadających się na temat twórczości Alfreda Wierusza-Kowalskiego.
Najważniejszą salą galerii jest z pewnością ta poświęcona malarstwu. W oryginalnie zaaranżowanej przestrzeni prezentowane są dzieła, które ukazują prawie wszystkie motywy obecne w twórczości artysty. Są tu m.in. zopf, scena konnej przejażdżki w XVIII wiecznej, dworskiej aranżacji i motyw arabski. Jest orszak weselny i kulig mknący przez ośnieżone pola, wilki i sanie przed chatą. Ozdobą galerii są, pośród innych dzieł: piękna, malarska Trojka na piaszczystej drodze, wyciszony - Myśliwi w sitowiu, dynamiczny Powrót o zmierzchu i wachlarz z miniaturami malarzy monachijskich, wśród których jest Alfred Wierusz-Kowalski.
Każdy ze zwiedzających może za najpiękniejsze uznać inne obrazy, wszystkie świadczą o talencie autora.
Scenariusz wystawy: Eliza Ptaszyńska
Projekt, aranżacja: Adam Orlewicz.
powrót
Bank Spółdzielczy
w Rutce Tartak
Dar uczestników I edycji
"Żony dla Alfreda"
(30 września 2012 r.)
Uczniowie i nauczyciele
SP nr 5 im. Alfreda
Wierusza-Kowalskiego
w Suwałkach
Sylwia Szymanowska
Dar uczestników II edycji
"Żony dla Alfreda"
(21 października 2012 r.)
Iwona Danilewicz - Agencja Wydawniczo-Reklamowa Media-Service
Agata Szych
Grażyna Balczeniuk
Klasa III d Pierwszego LO w Suwałkach
Klasy: VI d i VI c ze Szkoły Podstawowej nr 11
Klasy: I b i II e Trzeciego LO w Suwałkach
Eliza Ptaszyńska
Zbiórka wśród uczestników
III edycji "Żony dla Alfreda"
(18 listopada 2012 r.)
Alina Urbanowicz
Bogusława Waszkiewicz
Joanna Sztelmer-Stabińska
Joanna Wilk
Zespół Szkół nr 3
w Suwałkach
Marian Dec
Krzysztof Miszczak
Minister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego
Urząd Miejski w Suwałkach
wykonanie
artekst |
Bank Pekao S.A.
93 1240 5211 1111 0000 4922 9815 "Jadwiga"
Muzeum Okręgowe w Suwałkach
ul. T. Kościuszki, 16-400 Suwałki |