Jadwiga Kowalska i Alfred Wierusz-Kowalski

Obraz Jadwigi
już w Suwałkach

zobacz szczegóły


Egzotyczna Europa

Wystawa
Egzotyczna Europa

więcej


Nowa galeria

Stała galeria
Alfreda Wierusza-Kowalskiego już otwarta

więcej


Argumenty
na rzecz zakupu portretu dla Muzeum Okręgowego w Suwałkach

więcej


Ateny nad Izarą

więcej

Fragment wystawy Egzotyczna Europa

Wystawa EGZOTYCZNA EUROPA w Muzeum Okręgowym w Suwałkach

Wystawa "Egzotyczna Europa. Kraj urodzenia na płótnach polskich monachijczyków" trwała od 17.04 do 11.10.2015 r. Pokazano na niej ponad 120 obrazów polskich malarzy związanych w drugiej połowie XIX i początkach XX wieku z międzynarodowym środowiskiem artystycznym w Monachium. Wśród pokazanych prac były obrazy Alfreda Wierusza-Kowalskiego, Józefa Brandta, Józefa Chełmońskiego, Stanisława Witkiewicza, Włodzimierza Tetmajera, Witolda Pruszkowskiego - trudno wymienić ponad 60 nazwisk - pochodzące z Muzeum Narodowego w Warszawie, Poznaniu, Krakowie i Wrocławiu, z Muzeum Śląskiego w Katowicach i Muzeum Okręgowego w Lesznie.

Fragment wystawy Egzotyczna Europa -2

Fragment wystawy Egzotyczna Europa - 3

Fragment wystawy Egzotyczna Europa - 4

Wiele prac pochodziło z kolekcji prywatnych. Kilka po raz pierwszy zaprezentowano publiczności. Wystawie towarzyszył program edukacyjny. Dzieci i młodzież poznawały ekspozycję i rozwiązywały zadania w zeszytach aktywnego zwiedzania.


Okładka katalogu wystawy Egzotyczna Europa

Katalog liczy 288 stron, ma twardą okładkę z obwolutą, zawiera obszerny tekst dotyczący wystawy i siedem esejów poszerzających idee wystawy oraz album malarstwa. Autorami tekstów są: prof. Anna Baumgartner, Burcu Dogramaci, Orsolya Hessky, prof. Dorota Kudelska, Małgorzata Litwinowicz i Eliza Ptaszyńska. Wszystkie prace pokazane w Suwałkach znalazły się w albumie. Ukazał się w wersji polsko-niemieckiej.

Sesja muzealna poświęcona była problemowi prezentowanemu na wystawie, czyli odmienności, "egzotyce" kulturowości polskiej , która znalazła swoje odzwierciedlenie na płótnach polskich monachijczyków i szerzej - malarstwu monachijskiemu, jego różnorodności, a jednocześnie wspólnym zainteresowaniom tematycznym i takim rozwiązaniom formalnym. Uczestnikami byli historycy sztuki, historycy literatury, konserwatorzy i historycy. Goście przyjechali z Paryża, Węgier, Pilzna (Czechy) oraz Warszawy, Poznania, Krakowa, Białegostoku, Wrocławia, Torunia, Lublina i Suwałk.


Okładka katalogu wystawy Egzotyczna Europa

Wystawie towarzyszyło wiele cyklicznych i okolicznościowych wydarzeń. Były to: spotkania autorskie z cyklu "Salon myśli od książek zależnych", których gośćmi byli: prof. Jan Sowa, Nikodem Bończa Tomaszewski, prof. Witold Molik, prof. Daniel Beauvois, prof. Bohdan Cywiński , prof. Andrzej Chwalba i Krzysztof Masłoń.


Warsztaty rodzinne

Każdego miesiąca odbywały się niedzielne warsztaty rodzinne "Wokół Wierusza", podczas których zabawy i zajęcia plastyczne wiązały się z jednym z tematów ekspozycji, jak np.: różnorodność etniczna i religijna, wiejskie obrzędy, stroje (bez metek i pasków!). Hasłem jednej z edycji był "wilczy głód zabawy".


Projekt DOFINANSOWANO ZE ŚRODKÓW MINISTRA KULTURY I DZIEDZICTWA NARODOWEGO. Wsparła go także Fundacja Współpracy Polsko-Niemieckiej. Część kosztów pokryto ze środków Urzędu Miejskiego w Suwałkach.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego RP, Fundacja, UM Suwałki

powrót

Złota lista darczyńców

Bank Spółdzielczy
w Rutce Tartak

Dar uczestników I edycji
"Żony dla Alfreda"
(30 września 2012 r.)

Uczniowie i nauczyciele
SP nr 5 im. Alfreda
Wierusza-Kowalskiego
w Suwałkach

Sylwia Szymanowska

Dar uczestników II edycji
"Żony dla Alfreda"
(21 października 2012 r.)

Iwona Danilewicz - Agencja Wydawniczo-Reklamowa Media-Service

Agata Szych

Grażyna Balczeniuk

Klasa III d Pierwszego LO w Suwałkach

Klasy: VI d i VI c ze Szkoły Podstawowej nr 11

Klasy: I b i II e Trzeciego LO w Suwałkach

Eliza Ptaszyńska

Zbiórka wśród uczestników
III edycji "Żony dla Alfreda"
(18 listopada 2012 r.)

Alina Urbanowicz

Bogusława Waszkiewicz

Joanna Sztelmer-Stabińska

Joanna Wilk

Zespół Szkół nr 3
w Suwałkach

Marian Dec

Krzysztof Miszczak

Minister Kultury
i Dziedzictwa Narodowego

Urząd Miejski w Suwałkachwykonanie
artekst
Bank Pekao S.A.
93 1240 5211 1111 0000 4922 9815
"Jadwiga"
Muzeum Okręgowe w Suwałkach
ul. T. Kościuszki, 16-400 Suwałki
napisz do nas
wierusz.muzeum@op.pl